Özellikle mobilya almaya karar verdiğinizde karşınıza çokça çıkan “masif ahşap” aslında nedir? Nerelerde kullanılır? Avantaj ve dezavantajları nelerdir? Masif ahşap ile yapılan mobilyalar ne kadar kullanışlı? Masif ahşap sağlığa zararlı mı gibi bir çok konuya değineceğiniz.

Masif Ahşap Nedir ?

Öncelikle masif ahşap tamamen doğaldır diyebiliriz. Çünkü kaplama veya doldurma değil, ağaç kesildikten sonra ham tomruktan elde edilir. Bu tür ahşaplara masif ahşap ve masif ahşap kullanılarak yapılan mobilyalara da masif ahşap mobilya denir.

 Masif Ahşap Sağlıklı Mıdır?

Çoğu ahşap türü, belli yapıştırıcılar ve kimyasallar kullanılarak ve preslenerek elde edilir. Kullanılan bu kimyasal maddeler sağlığa zararlıdır. Fakat masif ahşap yukarıda da bahsettiğimiz gibi herhangi bir doldurma veya kaplama işlemine uğramadan ham tomruktan elde edildiği için sağlıklı bir maddedir. Sağlık açısından masif ahşabın diğer özellikleri:

  • Ortamdaki nemi muhafaza eder , bakteri ve mantar oluşumunu engeller.
  • Astım gibi solumun problemi olan insanlar için daha iyi bir yaşam alanı sağlar.
  • Bulunduğu ortamdaki havayı temizler.

Masif Ahşap Sağlam Mı ?

Masif ahşap genelde Çam, Ladin, Köknar, Gürgen, Dişbudak ve Gürgen gibi ağaçlardan elde edilir. Masif ahşap kullanılarak üretilen ürünlerin ömrü ortalama 200-250 yıl kadardır. Bu da masif ahşabın ne kadar sağlam ve uzun ömürlü olduğunu bize gösteriyor.

çekmeceli komodin şifonyer masif ahşap

Geri Dönüştürülmesi Kolaydır

Masif ahşap sağlam bir yapıya sahip olduğu için tekrar tekrar üretimde kullanılabilir. Örneğin masif ahşaptan üretilen bir masa artık kullanılmak istenmiyorsa, bu masadan çıkan ahşaplar geri dönüştürülerek farklı ürünlerin yapımında kullanılabilir. Masif ahşap kolay zımparalanır, çivi ve vidaları daha sağlam tutar. Tüm bu özellikleri masif ahşabın geri dönüştürülebilir ve doğa dostu bir materyal olduğunu ispatlamış oluyor.

Yorum bırakın

X
Scroll to Top