Bahçe dekorasyonu yaparken size ilham verecek fikirleri derlediğimiz bu yazıda bahçe dekorasyonu nasıl yapılır? Bahçe mobilyalarının seçimi ve ekonomik yollarını anlatacağız.

palet dış mekan koltuk

Bahçe sizin için ne anlam ifade ediyor? Bahçenizi ne amaçla kullanacaksınız? Ne kadar ve nasıl zaman geçireceksiniz? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, sizin için en iyi bahçe dekorasyonunu belirleyecek.

Kimisi için bahçe, kendi domatesini salatalığını yetiştirebildiği bir alanken, kimisi için havuz başında güneşlendiği bir alandır. Bahçe denildiğinde ultra lüks villaların bahçeleri akla gelse de, aslında bu tarz büyük bahçelere sahip insan sayısı çok az.

bahçe-domates

Bu yazımızda ister büyük ister küçük bir bahçeniz olsun, bu bahçeyi en kullanışlı şekilde dekore edebilmeniz için bilmeniz gereken püf noktalara değineceğiz.

Bahçenizi Nasıl Kullanacaksınız?

Bitki ağırlıklı bir bahçede, doğaya temas edebilirsiniz. Kendi sebze ve meyvenizi yetiştirebilirsiniz. Toprağa temas ederek huzur bulabilirsiniz. Eğer bu şekilde kullanacağınız bir bahçe istiyorsanız, bahçenizi de bu şekilde dekore etmelisiniz. Çim alan, ekip biçilecek alan ve oturma alanını buna göre belirlemelisiniz. Bu tarz bir bahçede en büyük payı ekip biçilecek alan alırken, oturma alanı ve çim alan için daha az bir yer ayırmalısınız.

çocuk bahçe

Eğer bahçe sizin için çocuklarınızın koşup oynadığı bir alansa, o zaman çim alan ve oyuncaklar daha çok yer kaplamalıdır.

Eğer bahçede havuz sizin için en önemli unsursa, o zaman oturma alanı ve havuza yer ayırmalısınız. Siz nasıl bir bahçe istiyorsunuz? Önce buna karar vermelisiniz.

Bahçe Mobilyası Seçimi

bahçe-mobilyaları

Bahçe mobilyaları bütçeniz için büyük maliyet unsurları. Bunları seçerken özenli olmalısınız. Paranızı boşa harcamak istemezsiniz. Pahalı mobilyalar almadan önce bu mobilyaları nasıl kullanacağınızı hesaba katmalısınız. Bahçenizi sadece arada sırada oturmak için kullanacaksanız, büyük bir masaya ihtiyacınız olmayacak. Bir sehpa işinizi görecektir. Bunun yanında eğer kahvaltımı ailemle açık havada yapmak istiyorum derseniz, o zaman büyük bir masaya ihtiyacınız olacak.

bahçe masa sandalye

Bahçe mobilyaları hava koşullarına dayanıklı olmalıdır. Eğer ucuz olsun diye iç mekanda kullanılan mobilyaları bahçenizde kullanırsanız, ömürler çok kısa olur.

Hem uzun ömürlü hem ekonomik bahçe mobilyaları arıyorsanız, Dekorozi olarak size palet mobilyaları öneriyoruz. İstediğiniz ölçü ve modellerde sipariş verebileceğiniz gibi, bazı basit modelleri kendiniz yapmayı da deneyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz:

bahçe keyfi

Çevre Düzenlemesi

bahçe salıncak

Bahçeler için en iyi dekorasyon bitkilerle gelir, en sevdiğiniz çiçekleri, ağaçları kendi kulanım alanızı daraltmayacak şekilde bahçenize dikin. Sizi doğaya yaklaştıracaktır. Bunun yanında özellikle bahçe dekorasyonu için ahşap unsurlar kullanabilirsiniz. Ahşap çitler, eski fıçılar, ahşap oyuncaklar güzel tercihler olacaktır. Yine zevkinize göre aşırıya kaçmayarak, polystone dekoratif objeler ve solar aydınlatmalar kullanabilirsiniz.

bahçe dekorasyonu

Yorum bırakın

X
Scroll to Top